Strona główna |Linki:

Europejski Fundusz Społeczny
www.efs.gov.pl


Europejski Fundusz Społeczny
www.kapitalludzki.gov.pl


WUP
www.wup.poznan.pl


Gmina Żerków
www.zerkow.plZakończenie zajęć projektowych ARS w Szkole Podstawowej w Komorzu

 

Jeszcze świeżo w pamięci mamy moment, kiedy usłyszeliśmy o nowym projekcie, którego realizacja miała rozpocząć się od grudnia 2011r. , a już przyszła pora na podsumowania. 128 godzin pracy z uczniami już za nami. Poprzedzone były rozważaniami nad tym, co dla uczniów będzie atrakcyjne, ale przede wszystkim pomoże zdobyć nową wiedzę i różnego typu umiejętności. Nazwa projektu przecież zobowiązywała. Miał to być czas, w którym posiądą narzędzia, dzięki którym będą pewniejsi siebie, dojrzalsi, bogatsi.

Czy się udało dobrze wykorzystać czas projektu? Z pewnością tak. Było to owocne doświadczenie zarówno dla dzieci, jak i dla prowadzących. Musieliśmy zmierzyć się z poważnymi zadaniami związanymi z samą organizacją zajęć w szkole. Ilość grup, różnorodność zajęć zmuszała do właściwego przemyślenia planu realizacji. Ogromnym wsparciem w tym zakresie była organizacja dowozów, dzięki którym uczestnicy bez problemu i bezpiecznie docierali po zajęciach do domów. Dla samych dzieci zajęcia były formą bardzo atrakcyjną. Te, dla uczniów uzdolnionych, były prowadzone metodą projektu. Paulo Coelho powiedział: „Jest tylko jeden sposób nauki – poprzez działanie” i żadna inna metoda nie spełnia tego zadania lepiej niż projekt edukacyjny. Samodzielna praca pod czujnym okiem prowadzącym przynosiła efekty, które mogliśmy obserwować przez cały trwania projektu, a owoce będziemy zbierać jeszcze długo i my, prowadzący, i nasi podopieczni. Nie mniej różnorodnych korzyści przyniosły zajęcia wyrównawcze. Miło było przyglądać się uczniom, którzy z większą pewnością niż na lekcji podejmowali coraz trudniejsze zadania, mieli odwagę pytać, a potem na lekcji śmiało podnosić rękę, aby pochwalić się tym, czego się nauczyli. Kilkakrotnie można był usłyszeć wypowiedź uczniów, ale i rodziców: „Dobrze, że są te zajęcia, bo przynajmniej cały czas nie siedzę przed telewizorem albo komputerem”.

Kiedy zakończyliśmy nasze spotkania, uczniowie z dumą trzymali w rękach certyfikaty, które były potwierdzeniem ich uczestnictwa w projekcie Akademia Równych Szans w Gminie Żerków. Dla prowadzących też były podziękowania od koordynatora za ich zaangażowanie i pracę włożone w realizację projektu. Nie mogło zabraknąć też podziękowań dla tych, którzy byli siłą sprawczą tego ogromnego przecięwzięcia. Miało to miejsce w czasie uroczystości zakończenia roku szkolnego. Pani Dyrektor Mariola Zawal wręczyła listy gratulacyjne koordynatorowi projektu, Panu Dyrektorowi Wojciechowi Waszakowi i Panu Burmistrzowi Jackowi Jędraszczykowi, a wszystkim uczestnikom projektu podziękowała za udział.

ARS

ARS

ARS

ARS

 

 

UE